NACHÁZÍTE SE:
Úvod>Kategorie pohorek

Rozdělení trekové obuvi do kategorí dle povahy terénu a konstrukce obuviLEHKÝ TERÉN

doporučená obuv kategorie A a A/B

Kategorie A - Hiking
Je určena pro krátkodobou, nenáročnou turistiku, procházky na cestách se zpevněným povrchem, ale i lesní cestičky s meším a lehčím batohem.

Klíčové vlastnosti: Měkká ohebná podrážka (většinou jde o nízkou obuv)

Příklady:

Kategorie A/B - Lite Trek
Je vhodná pro naše kopce typu Vysočina a Beskydy, kde se s lehkým batohem můžete v pohodě procházet celý den.

Klíčové vlastnosti: Konstrukce obuvi je pevnější s měkkým došlapem, někteří výrobci dokáží zpevnit fixaci kotníku a držet chodidlo takzvaně v "ose". Vyniká v tomto oboru zejména obuvnická firma SCARPA s modelem MISTRAL.

Příklady:


STŘEDNĚ TĚŽKÝ TERÉN

doporučená obuv kategorie B a B/C

Kategorie B - Trekking
Je určena pro středně těžkou celodenní turistiku, kde projdete mezi sutí a kamením. Kopce typu Krkonoše a výstup na Sněžku, tatranské chodníčky nebo alpské stezky můžete absolvovat i se středně těžkým batohem.

Klíčové vlastnosti: Obuv dobře fixuje kotník a je pevnější. Většina dobrých výrobců chrání vyztužením, minimálně špičku a patu, a také proti oděru, což ovšem neznamená, že boty musí být těžké. Na nejvíce zatěžovaných místech je obuv chráněna obsázkou špičky a výztuhou paty.

Příklady:

Kategorie B/C - Backpacking, VHT
Je určena pro náročnou celodenní tuistiku v horách s těžkým batohem, kde se občas nevyhnete trase volným terénem (VHT).

Klíčové vlastnosti:Obuv dobře fixuje kotník, dobře tlumí rázy, je chráměná vysokou gumovou obsázkou a opět není pravdou, že musí být těžké, záleží pouze na volbě vhodného výrobce. Legendou v této kategorií je klasický model LADAKH GTX BIOMETRICK od SCARPY, vyráběný více než 38 let a stále je bezkonkurenční !!!.

Příklady:

Poznámka: Před několika lety přišla obuvnická firma SCARPA s revoluční technologii výroby obuvi tzv. SOCK-FIT systém – „sedí jako ponožka“. Scarpa R/EVO[LUTION] PRO GTX je bota, která popírá řeči o těžké botě - jen tak vypadá, je však cca o 30% lehčí než konkurenti v této kategorii!


TĚŽKÝ TERÉN

doporučená obuv kategorie C, C/D a D

Kategorie C - Mountain elite
Je určená pro celodenní pohodlný pohyb ve vysokých horách, zdolávání skalnatých překážek, sněhových, ledovcových polí a ledopádů.

Klíčové vlastnosti: Obuv dobře fixuje kotník a je pevná, s možností uchycení maček. Většina dobrých výrobců používá vyztužení špičky i paty. Bota je chráněná obsázkou po celém obvodě. , minimálně špičku a patu, a také proti oděru, což ovšem neznamená, že boty musí být těžké. Obuv většinou umožňuje použití poloautomatických maček.

Příklady:

Kategorie C/D - Tech mountain
Je určena pro vícedenní expedice a práci ve vysokých horách.

Klíčové vlastnosti: Všechny atributy kategorie C, pro obuv je samozřejmostí příprava pro použití rychloupínacích maček a zvýšení tepelného komfortu.

Příklady:

Kategorie D - High altitude
Je určena pro vícedenní expedice a práci ve vysokých horách a to i za extrémně nízkých teplot.

Klíčové vlastnosti: Příprava pro použití rychloupínacích maček a zajištění tepelného komfortu. Součástí obuvi je nepromokavý, ale prodyšný návlek.

Příklady:


Závěrem:
Dnešní moderni technologie posunují možností použití obuvi pro běžnou chůzi i u speciálních, úzce zaměřených modelů k výkonostnímu lezení v horách (REBEL ULTRA GTX). Další novou kategorií bot je URBAN CLIMBIG a a CITY CROSS s modely COSSMO a IGUANA.
Běžecká kategorie je sama pro sebe.

NEZAPOMEŇTE: Přes všechny moderní technologie je velice důležitá údržba vaši obuvi, tak se o ni nezapomeňte dobře starat!